Svenskt Trä
  • Tidningen Trä
  • Press
  • Mediabank
Sök på webbplatsen
Hoppa till navigation Hoppa till huvudinnehåll

Navigation

  • Träfakta
  • Tillverka i trä
  • Inspiration
  • Hållbarhet
  • Publikationer
  • Utbildning
  • Om oss
  • Tidningen Trä
  • Press
  • Mediabank

Sök

Hittade 1788 träff(ar).

  • Alla Svenskt Träs publikationer

    Behöver du tips och inspiration eller information om trä och träbyggande? ... tips och inspiration eller information om trä och träbyggande? Då kan du läsa eller beställa en mängd publikationer

    Hem › Publikationer › Alla Svenskt Träs publikationer
  • Fördelar med att bygga i trä drog fullt hus i Stockholm

    /pressmeddelande/3265717/fordelar-med-att-bygga-i-tra-drog-fullt-hus-i-stockholm?publisherId=2241425 A19D1 ... 842E536163 3265717 Fördelar med att bygga i trä drog fullt hus i Stockholm Den 14:e november arrangerade

    Hem › Om oss › Pressmeddelande › Fördelar med att bygga i trä drog fullt hus i Stockholm
  • Kina vill öka industrialiseringen av landets träbyggande

    vill öka industrialiseringen av landets träbyggande Att bygga hållbara städer blir avgörande för övergången ... ambition att dela och utveckla kunskap inom hållbart byggande inriktat på smarta lösningar. Från den 15 oktober

    Hem › Om oss › Pressmeddelande › Kina vill öka industrialiseringen av landets träbyggande
  • #10 Den digitala revolutionen i träindustrin

    Här diskuterar vi om digitaliseringen inom sågverksindustrin. Vad kommer det innebära för träbranschen? ... sågverksindustrin. Vad kommer det innebära för träbranschen?

    Hem › Om oss › Vad gör Svenskt Trä? › Podcast › #10 Den digitala revolutionen i träindustrin
  • Björkplywood som träförband

    Kan björkplywood ersätta stålplåtar i moderna träförband? Det är ... Kan björkplywood ersätta stålplåtar i moderna träförband? Det är målet för en grupp forskare på KTH.

    Hem › Publikationer › Tidningen Trä › Artiklar tidningen Trä › 2026 › 8 › Björkplywood som träförband
  • Minskat byggande påverkar försäljningen av limträ

    at-byggande-paverkar-forsaljningen-av-limtra?publisherId=2241425&lang=sv Byggbild på Gjuteriet i Malmö ... 3415749 Minskat byggande påverkar försäljningen av limträ Under 2023 bromsade limträbranschens försäljning

    Hem › Om oss › Pressmeddelande › Minskat byggande påverkar försäljningen av limträ
  • Lägre priser på trävarumarknaden

    Trävarumarknaden upplever i vissa delar nu en andhämtning med till synes något bättre ... Trävarumarknaden upplever i vissa delar nu en andhämtning med till synes något bättre efterfrågan.

    Hem › Om oss › Aktuellt › 2023 › 2 › Lägre priser på trävarumarknaden
  • Mikrohus byggt med trä som enda material

    Det unika prototyphuset på Internationella byggutställningen i Thüringen, IBA, har många fördelar. Huset ... modellering är byggt med trä som enda byggmaterial. IBA Timber Prototype Genom att prototyphuset är byggt helt

    Hem › Publikationer › Tidningen Trä › Nummer 3, 2019 › Mikrohus byggt med trä som enda material
  • Villa Idun-Lee

    Läs mer om Villa Iden-Lee i Saltjöbaden - ett av de nominerade objekten i Träpriset 2020. ... mer om Villa Iden-Lee i Saltjöbaden - ett av de nominerade objekten i Träpriset 2020.

    Hem › Inspiration › Träpriset 2028 › Tidigare år › Träpriset 2020 › Villa Idun-Lee
  • Fuktsäkert KL-träbyggande utan heltäckande väderskydd

    Under byggprocessen kommer det att regna och snöa. KL-träelementen kommer att utsättas för fukt. Rätt

    Hem › Publikationer › Alla Svenskt Träs publikationer › Fuktsäkert KL-träbyggande utan heltäckande väderskydd
Ladda fler

Bli inspirerad och lär dig mer om trä

Anmäl dig här för att få information om publikationer, seminarier och Svenskt Träs nyhetsbrev Trä.

Anmäl dig för att få inspiration

  • Träfakta
    • Allmänt om trä
      • Trä som material
      • Trä och fukt
      • Trä och brand
      • Användning av virke med blånad
      • Träskydd
      • Kvalitet och sortiment
      • Svenskt Träs lärportal
      • Utbildning - Att välja trä
      • Snöskottning från tak
    • Forskning
      • Forskning om trä och fukt
      • Forskning om trä och interiör
      • Forskning om trä och brand
      • Träforskningsportalen
      • Forskning om trä och lastpallar
      • Forskning om trä och byggande
      • Forskning om trä och hälsa
    • Standarder inom byggproduktområdet
      • Lagar och förordningar
      • Handel med trä
    • Digitalisering inom träbranschen
      • Digitalisering av träprodukter
      • Unikt samverkansprojekt sätter fingret på klimatfrågan
      • Intervju Henrik Rosenhall - Digitalisering
      • Svenskt Träs Produktkatalog
    • Svenskt Träs lärportal
  • Tillverka i trä
    • Byggande
      • Varför trä?
      • Trä- och träbaserade produkter
      • Bygga i trä
      • Hantering och lagring
      • Ytbehandling
      • Förbandstyper
      • Byggregler
      • Virkesåtgång
      • Framtiden växer på träd
      • Olika träkonstruktioner
    • Certifierad Målad Panel - CMP
      • 10 års funktionsgaranti
      • Kostnad & tid
      • Miljö
      • Kvalitet
      • Trygghet
      • CMP-panelväljare
      • Monterings- och slutbehandlingsanvisningar
      • Leverantörer CMP
      • Godkända färger
      • Nytt system för ytbehandling ger jämnare kvalitet
      • Krav för certifiering
      • Kontakta oss
    • Om limträ
      • Limträ och miljön
      • Klimatkalkylator hallar
      • Dimensioneringshjälp
      • Tillverkning & tillverkare
      • Sortiment &hållfasthetsklasser
      • Att välja limträ
      • Limträ 100 år
      • Gör det själv - bygg i limträ
      • Seminarium för ingenjörsmässigt byggande i trä
      • Fyra arkitekter om limträ
      • Fyra konstruktörer om limträ
      • Tre beställare av limträ
    • Om KL-trä
      • Arkitektens syn på KL-trä
      • KL-trä och miljön
      • Tillverkning och tillverkare
      • Egenskaper
    • Om lövträ
    • Gör det själv
      • Byggbeskrivningar
      • Trärådhuset
      • Fixa & Trixa
    • Ladda ner vår app "Lathunden"
    • Träförpackningar
      • Producentansvar
      • Val av emballagevirke
      • Förband och förbindare
      • Belastning och påkänningar på träförpackningar
      • Val av emballagetyp
      • Metoder för fysikaliskt och kemiskt skydd
      • Förberedelse av gods som ska packas
      • Träemballage och miljö
      • Trä som material
      • Standarder
      • Leverantörer av träförpackningar
      • Forskning om trä och lastpallar
      • Träemballage och ISPM 15-standarden
  • Inspiration
    • Arkitektur
    • Inredningsarkitektur
    • Träpriset 2028
      • Träprisjuryn 2028
      • Tidigare år
      • Tidigare träpristagare
      • Träpriset 50 år
      • Beställ träprisböcker
      • Träprisets stadgar
    • Woodlife Sweden
  • Hållbarhet
    • Tre löften för en hållbar utveckling
      • Träarkitektur och träbyggande
      • Trämöbler och inredning
      • Träförpackningar
      • LCA & EPD
      • Spårbarhet – en grundförutsättning för det cirkulära byggandet
      • Kretslopp för träprodukter
    • Samverkan
  • Publikationer
    • Tidningen Trä
      • Prenumerera kostnadsfritt
      • Adressändring
      • Arkiv tidningen Trä
      • Annonsera
      • Artiklar tidningen Trä
    • Beställ publikationer
    • Alla Svenskt Träs publikationer
      • Arkitektur i trä
      • Att välja trä
      • Att välja trä - utbildning
      • Byggbeskrivningar
      • Bygg i trä med Fixa & Trixa
      • Commercial Grading of Timber
      • Design of timber structures
      • Dimensionering av träkonstruktioner
      • Drift och underhåll av limträ
      • Vägledning vid bedömning av ytkvalitet hos KL-trä
      • Snickerihandbok
      • Fukthandbok för säker träbyggnadsproduktion
      • Fuktsäkert KL-träbyggande utan heltäckande väderskydd
      • Förpackningsboken
      • Guide för handelssorterings- och Hållfasthetsklasser
      • Guide för KL-trä i tidiga skeden
      • Handelssortering av trävaror
      • Hantera limträ rätt
      • Hantera virket rätt
      • KL-trähandbok
      • Lathunden
      • Limträhandbok Del 1-4
      • Montering av trall
      • Svenskt Träteknisk Forskning 75 år
      • Takstolshandbok
      • Trärådhuset affisch
      • Ten Points for Timber on Top
  • Utbildning
    • Framtidens hållbara träbyggande
    • Diplomerad träkonstruktör
    • Svenskt Träs lärportal
    • Träforskningsportalen
  • Om oss
    • Medlemmar och samarbetspartners
      • CMP-leverantörerna
      • KL-trätillverkare
      • Limträtillverkare
      • Svenska barrträsågverk
      • Svenska lövträsågverk
      • Träförpackningsindustrin
      • Träsam
    • För medlemmar
      • Trävarukontrakt
      • Juridisk rådgivning
      • Marknadsanalys
      • Utbildning och träkunskap till medlemspris
      • Lennart och Alfhild Gabrielssons stiftelse
      • Använd vårt material
      • Internationella mässor
    • Vad gör Svenskt Trä?
      • Evenemang
      • Podcast
    • Jobba i träbranschen
      • Julia Johansson
      • Petter Dahl
      • Linnea Åberg
      • Felicia Walldén Cerna
      • Magnus Ragnarsson
      • Karolina Andersson Widin
      • Joakim Seldert
      • Emma Markström
      • Axel Östman
      • Angelica Karlsson
      • Freja Einarsdóttir
    • Aktuellt
    • Pressmeddelande
    • Remissvar
      • Remissvar träbyggande
      • Remissvar träförpackningar
      • Remissvar Skogsindustrierna
    • Kalendarium
    • Våra kanaler
    • Kontakta oss

Svenskt Trä sprider kunskap om trä, träprodukter och träbyggande för att främja ett hållbart samhälle och en livskraftig sågverksnäring. Det gör vi genom att inspirera, utbilda och driva teknisk utveckling.

Svenskt Trä representerar svensk sågverksindustri och är en del av branschorganisationen Skogsindustrierna. Svenskt Trä företräder också svensk limträ-, KL-trä- och förpackningsindustri samt har ett nära samarbete med svensk bygghandel och trävarugrossisterna.

© Föreningen Sveriges Skogsindustrier, 2026.

Så använder vi cookies

Så behandlar vi personuppgifter

Tillgänglighetsredogörelse

Svenskt Trä
Besöksadress: Storgatan 19
Postadress: Box 55525, 102 04 Stockholm
Telefon: 08-762 72 60
Kontakta oss

Ansvarig utgivare: Lisa Alexandersson

Följ Svenskt Trä

Fler siter från oss

Byggbeskrivningar
Svenskt Träs lärportal
Svenskt Träs webbshop
Svenskt Träs Produktkatalog
Snickra med barn
Sveriges Träbyggnadskansli
Skogsindustrierna
TräGuiden
Träforskning
Trärådhuset
Mediabanken
Arbio AB